انتخاب وینچ

معرفی لودر LHD سری 300 و سری 800
نوامبر 16, 2019
نکاتی که هنگام خرید وینچ باید رعایت کرد
نوامبر 24, 2019

انتخاب وینچ

با توجه به اینکه وینچ های معدنی مخصوص معادن زیرزمینی  از لحاظ منبع نیروی خود به دو نوع برقی(الکتریکی) وپنوماتیکی (بادی)و بر حسب عملکرد وینچ به 4 مدل تقسیم بندی می گردد وینچ معدن بالابر مشترک،وینچ معدن ضدانفجار،وینچ های اصطکاکی شفت دار،وینچ های شناور شفت دار. و ازآنجایی که انتخاب و استفاده نامناسب و غیر استاندارد  وینچ های معدنی مخصوص معادن زیرزمینی  مارا متحمل  هزینه های بالای مالی و انسانی در بسیاری از معادن کوچک و بزرگ کشورمان می گردد ، که عامل اصلی آن عدم تطابق وینچ های معدنی مخصوص معادن زیرزمینی  با شرایط موجود معادن زیر زمینی می باشد .

ازمشخصات بارز وینچ های معدنی مخصوص معادن زیرزمینی  غیر استاندارد، قدرت و سرعت نامناسب این نوع وینچ ها نسبت به طول مسیر ،وزن و نوع بار موجود است که همین امر منجر به بروز بیشترین خسارات و هزینه ها  میگردد .

با توجه به اینکه در معادن مخصوصا معادنی که عناصر آتش زا استخراج میکنند،امکان انفجار و آتش سوزی بالا میباشد جهت جلوگیری از آتش سوزی بهتر است وینچ های معدنی مخصوص معادن زیرزمینی  از نوع وینچ های ضدانفجار الکتریکی و یا وینچ های پنوماتیک(بادی) باشد .
با استفاده از وینچ های برقی ( الکتریکی ) و بادی ( پنوماتیک ) مناسب و استاندارد با قدرت کشش و سرعت متناسب مشکلات بالا را میتوانیم به آسانی حل کنیم و وینچ های معدنی مخصوص معادن زیرزمینی  خود را مناسب و مطابق معدن خود تهیه کنید و باعث افزایش راندمان  معدن ، افزایش ایمنی و کاهش هزینه ها گردید.

وینچ جرثقیل ها :

در انواع جرثقیل های مورد استفاده در معادن زیرزمینی، وینچ های معدنی مخصوص معادن زیرزمینی  یکی از سازه  های بسیار پرکاربرد بشمار می رود زیرا با استفاده از مکانیزم قرقره های مرکب میتوان مزیت مکانیکی را بالا ببرد.امروزه با پیدایش نسل جدید از جرثقیل ها که وینچ بر روی آن نصب شده و همچنین با نصب هارد الکترونیکی یا کامپیوتر هوشمند و در بعضی موارد نصب سیستم  PLC میتوان به راحتی کنترل کامل آن را به دست گرفت و هر زمان که نیاز بود به طور خودکار آن را کنترل نماییم به عبارتی کنترل دستی و اتومات خواهد بود.

شایان ذکر است نوع دیگری از وینچ های معدنی مخصوص معادن زیرزمینی  که در برخی  معادن ،تونل ها کاربرد دارد  در بالابرهای سیم بکسلی استفاده میگردد.از جمله این بالابرها میتوان به جرثقیل های کشنده اشاره کرد که اصول کار آنها بوسیله وینچ های جرثقیل و سیم بکسل میباشد که کارایی بالای در جابه جایی اجسام دارند.در وینچ های سیم بکسلی روند کار به این صورت است که یک الکتروموتور تامین کننده نیروی چرخشی سیستم است و یک گیربکس که به درام وینچ ها متصل میشود و باعث پیچیدن طناب یا سیم بکسل به دور درام میگردد . این نوع وینچ ها طول عمر بالایی دارند و کار با آنها نسبتا راحت و دارای ایمنی میباشند.

این وینچ ها  دارای ظرفیت های مختلفی میباشند و در ارتفاع های مختلفی انواع مختلفی دارند که شامل: انواع وینچ های دوکاره( فقط دارای حرکت بالا و پایین و بدون حرکت به سمت طرفین)، چهار کاره (حرکت بالا و پایین با سیم یا کابل یا طناب،و حرکت به چپ و راست)، تک سرعت (دارای سرعت کند) دو سرعت(تند و کند)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 6 =