کنترل مؤثر واحد لکوموتیو برقی معادن زیر زمینی

لکوموتیو چیست ؟
نوامبر 16, 2019
آشنایی جامع و سریع با کاربردی ترین ماشین آلات ترابری و حمل و نقل داخل معادن زیرزمینی
نوامبر 16, 2019

کنترل مؤثر واحد لکوموتیو برقی معادن زیر زمینی

این مطلب در مورد مزایا و معایب سیستم های پیشران لکوموتیو موجود معادن مورد استفاده در معادن زیرزمینی بیان شده است . روش طراحی سیستم پیشرانه جدید با بازپرداخت انرژی ارائه گردیده است . نتیجه گیری و توصیه هایی برای ضرورت کنترل حجم انرژی بازپرداخت شده در لکوموتیو برقی معدن که از نزدیک با میزان انتشار گازهای الکترولیتی مرتبط است ارائه شده است.

لکوموتیو برقی معدنی  یکی از وسایل حمل و نقل کارگران ، سنگ باطله معدن و مواد معدنی در معادن زیرزمینی است. مزیت اصلی آنها عدم انتشار گازهای خروجی است که در مورد لکوموتیوهای دیزلی در معادن مشکل اصلی انتشار گارهای سمی است. درایوهای عرضه شده باتری جدا از تعویض باتری ها پس از تخلیه ، به تعمیر و نگهداری خاصی نیاز ندارند. زمان کارکرد آنها فقط با ظرفیت باتری محدود است.
لوکوموتیوهای Lea BM-12 (شکل 2) محبوب ترین ها در معادن اروپاست.

شکل 2. لوکوموتیو معدن باتری Lea BM-12 را تأمین می کند .

این لکوموتیوها از مدتها قبل مانند گذشته کار می کنند.آن ها  تولید شده از دهه  70 میلادی هستند. اکنون تولید آنها متوقف شده و فقط می توان آنها را تعمیر و نوسازی کرد. لازم به ذکر است که در معادن کشورهای اروپا  چندین پارامترهای اصلی فنی لكوموتیو Lea BM-12 در جدول شماره 1 ارائه شده است.

جدول 1 پارامترهای فنی دارای رتبه بندی LEA BM-12 LOCOMOTIVE [2].

Total weight 12t
Width of the track 600÷950 mm
Tractive force for 1-hour 16,8 kN
One hour speed 8 km/h
Maximum speed 16 km/h
Motor power of 1-hour 38 kW
Number of motors 1
Battery voltage 144 V
Battery capacity 760 Ah
Degree of protection IP 54

موتور الکتریکی منفرد در درایوهای موجود لکوموتیو Lea BM-12 استفاده می شود. یک موتور DC ( سری نوع LDS245 ) است که دارای توان برابر با 15 KW و قدرت آنی تا 38 KW است. این سیستم محور محرک موتور را از هر دو انتها به طور همزمان هدایت می کند  که در مقایسه با موارد مشابه که در آن یا از یک محور استفاده شده یا از دو موتور مستقل ولی با توان کمتر استفاده می شود ، امتیاز بزرگی محسوب می شود.

 فراهم کردن و کنترل سرعت چرخش بر مبنای سوئیچ تریستور DC(thyristor switch)  است که مبدل DC / DC  آن باید اعمال شده باشد ، که می تواند با یک سوئیچ on/off برای هر فاصله زمانی فعال شود . کلید الکترونیکی توان این امکان را فراهم می آورد تا با یک گام ، راه اندازی موتور لکوموتیو تونلی معدنی  آسان تر و بازیابی انرژی از سلول های کششی کمتر انجام شود.

در حال حاضر راه اندازی و اجرا در محدوده 80 A تا 295 A  قابل اجراست ، ترمز سیستم در جریان 80 A تا 200 A عمل می کند ، در حالی که ترمز اضطراری (با استفاده از دسته استاتیک) در 150 A در جریان فعلی است. کاهش درست محرک در آخرین مرحله از کنترل سرعت دستگاه  240 A  اجرای سیستم کنترل عملکرد را تحقق می بخشد . از آنجایی که منبع تغذیه یک طرفه است ، تغییر جهت چرخش موتور با استفاده از سیستم کنتاکتور معکوس (  contactor reverse ) انجام می شود ، در حالی که ترمز با استفاده از دیود VM4 انجام می شود  ( شکل 2 را مشاهده نمائید ). برای اینکه ترمز موتور با تاثیر بیشتری کار کند ، از طریق مقاومت  RW  و از طریق باتری بیش از حد شارژ می شود.

شکل 3. طرح مدار الکتریکی اصلی لوکوموتیو Lea BM-12 [3].

در حال حاضر براساس انتظارها و نیازهای کاربران لکوموتیو برقی معادن زیر زمینی  بیشتر مورد استقبال هستند.  

همچنین موارد اساسی زیر وجود دارد :
مدت زمان کافی برای کار بدون نیاز به تعویض باتری
سیستم شارژ باید با سیستم مورد استفاده در معدن سازگار باشد
 نیروی کششی با توان بالا برای جا به جایی بارهای سنگین
 سرعت بالای حمل و نقل
 قابلیت اطمینان بالا.

برای استفاده از پیش نیاز های ذکر شده در بالا ، باید راه کارهای جدیدی در مورد ساختار سیستم رانندگی به کار برد و اصلاحات مناسبی در مورد کنترل مؤثر میزان بازیابی انرژی که به شدت با میزان انتشار گاز الکترواستاتیک مربوط به آن داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 6 =