وینچ چیست؟

آشنایی با سیستم های تهویه معادن-قسمت چهارم
می 11, 2020
آشنایی با سیستم های تهویه معادن – قسمت پنجم
می 13, 2020

مطمئنا تا به حالا برای شما سوال شده است، که وینچ چیست؟ شاید غیر قابل باور باشد، آنچه آسانسور را بالا می کشد یا به جرثقیل کمک می کند تا جسمی را بالا ببرد،  یک winch است. آیا تا به حالا برای شما سوال نشده است، که واگن های معدنی چگونه کشیده می شوند، آیا نیروی انسانی به تنهایی کافی است؟ این ابزار نوعی از اهرم است که به کمک کابل ها و طناب ها با افزایش نیروی وارده امکان حمل بارهای سنگین در جهت های عمودی و افقی را میسر می سازد. ساختمان داخلی این ابزار شامل درامی هست که یک کابل دور آن پیچیده شده و این کابل از دو یا یک طرف آزاد است، با اعمال نیرو از یک جهت طرف دیگر کابل هم جا به جا خواهد شد و نیروی بسیار بزرگتر از نیروی ورودی تولید می شود. مثلا یک ملوان قلاب ها را به کمک winch بالا می کشد.

انواع وینچ کدامند؟

وینچ ها بر حسب نحوه عملکرد، جهت اعمال نیرو یا نحوه تامین نیرو به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. مهم ترین دسته بندی که برحسب نحوه ی عملکرد است، آن ها را به پنج دسته کاپستان، کششی یک طرفه، کششی دو طرفه، پرتابل و بالابر تقسیم می شوند. از طرفی بر حسب منبع تغذیه آن ها در سه گروه دستی، برقی و پنوماتیک قرار دارند. ما در تامین ابزار معدنی ایران با توجه به کارای winch ها فقط سه دسته کششی یک طرفه(Pulling winches)، کششی دو طرفه (Traction winches) و پرتابل (traversing winch) را در مدل های برقی و پنوماتیک تولید می کنیم. در ادامه مطلب نحوه عملکرد هریک را توضیح خواهیم داد.

انواع وینچ بر حسب عملکرد

کششی یک طرفه: این نوع از winch ها برای کشیدن بار در یک سطح کاملا مسطح مانند ریل های معدن طراحی می شوند و بسته به ضریب بار طراحی نیروی کششی آن ها متفاوت است. معمولا این نوع فقط در یک جهت مثلا رفت یا برگشت به واگن نیرو وارد می کند و سرعت حمل و نقل واگن ها بسته به ضریب اصطکاک متفاوت خواهد بود. اما غالبا در طراحی این میزان برای واگن با چرخ لاستیکی 0.15 و برای چرخ های فلزی سوار بر ریل های استیل ضد اصطکاک در نظر گرفته می شود.

کششی دو طرفه: عملکردی مشابه وینچ کششی یک طرفه دارند، تنها تفاوت مشهود امکان حرکت رفت و برگشت به طور همزمان است، که دلیل آن نیز برخورداری از دو درام کششی مستقل می باشد. وقتی از این نوع استفاده می کنید، لازم نیست صبر کنید، تا پروسه رفت کامل شود. در صورت نیاز در میانه مسیر می توان عمل بازگشت را انجام داد.

پرتابل: این مدل همانند مدل کششی یک طرفه است، با این تفاوت که تک درام موجود روی وینچ برای دو کابل طراحی شده است و این عمل باعث شده تا امکان رفت و برگشت به طور همزمان برای واگن های معدنی میسر باشد.  مدل پرتابل یکی از پرفروش ترین محصولات ما است. که در طراحی آن سعی کرده ایم، استاندارد های ایران و جهان را رعایت و بهترین محصولات را تولید کنیم.

انواع وینچ بر حسب منبع تغذیه

وینچ ها بر حسب منبع تغذیه در سه دسته بزرگ دستی، وینچ برقی و پنوماتیک دسته بندی می شود. تمامی وینچ ها می توانند به هر یک از این مدل ها به کار بسته شوند. سرعت انجام کار در آن ها بستگی به نیروی ورودی روی درام دارد، از این رو مدل های دستی در صنعت معدن کنار رفته و جای خود را به مدل های برقی و پنوماتیک داده است. البته هنوز متد دستی برای حالات اضطراری در طراحی ها لحاظ می شود. مدل های برقی توسط موتورهای سه فازه یا متناوب تغذیه می شوند که با توجه به سرعت مد نظر کارفرما طراحی و قدرت موتور متفاوت خواهد بود. در مورد انواع پنوماتیک موتوری که کار تغذیه را انجام می دهد، یک موتور هیدرولیکی است که بسته به توان مد نظر می تواند یک موتور چرخشی یا پیستون شعاعی باشد. شرکت تامین ابزار معدنی ایران با به کارگیری متخصصان ، توان تولید و ارائه انواع ماشین آلات را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − پنج =