معرفی وینچ

سلام دنیا!
نوامبر 21, 2018
انواع وینچ
نوامبر 13, 2019

این مطلب در مورد معرفی کلی وینچ هاست ، درد صورت تمایل روی عنوان مطلب کلیک کنید تا به صفحه توضیحات بروید .

معرفی وینچ

وینچ ها به سازی ای گفته میشود که برای بلند کردن و یا کشیدن اجسام بکار میرود. کشنده های سیم بکسلی که با مکانیزم سیم و قرقره عمل میکنند.

نخستین تاریخچه ای که از وینچ ها بدست آمده به 480 سال قبل از میلاد برمیگردد که از وینچ های چوبی برای محکم کردن کابل ها در یک پل استفاده شده است.و یا حتی ممکن است تاریخچه ی آن به سال  چهارم قبل از میلاد برگردد که ازبالابر وینچ و قرقره توسط ارسطو برای معماری معمول استفاده میشد.

وینچ ها  در صنعت کاربردهای فراوان دارند که مهم ترین این کاربردها استفاده در جرثقیل میباشد.

 

اجزای وینچ

یک وینچ ار قطعات مختلفی ساخته شده که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم. قطعه مرکزی سازه  وینچ ، درام نام دارد که در انتهای گیربکس قرار گرفته و وظیفه جمع و باز کردن سیم بکسل را دارد . ظرفیت درام در واقع با قطر و پهنای درام و مقدار طناب یا کابلی که دور آن پیچیده میشود ارتباط مستقیم دارد. موتور وینچ که وظیفه تولید توان لازم برای شروع کار وینچ و یا به عبارتی راه اندازی وینچ را دارد . گیربکس که وظیفه تبدیل نیروها را دارد. قطعه بعدی وینچ نام دارد  که به وسیله آن می توانیم وینچ را بچرخانیم یا درام را به سادگی در طرف دیگر وینچ قرار دهیم تا بر مشکلات نصب وینچ در محل کار غلبه کنیم. قسمت کنترلر جهت ، که وظیفه تغییر جهت وینچ به راستگرد یا چپگرد را دارد . قطعه بعدی ترمز میباشد ، ترمز در مقابل یک لبه روی درام وینچ قرار میگیرد ( البته در بعضی مدل ها ) ، ترمزها که وظیفه تنظیم سرعت و ایمنی در توقف درام جهت کنترل سرعت سیم بکسل را دارند . رایج ترین موارد استفاده آن برای لنگر و یا پهلوگیری کشتی و صیادی در یک محیط دریایی است و در معادن برای کشیدن واگن های حمل مواد و همچنین در صنایع پتروشیمی و نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد  و قطعات دیگر همچون : کلاج ، چرخ دنده ترمز اضطراری ، قاب محافظ وینچ ، صفحه محافظ و کنترل ها و . . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شش =