آشنایی با استانداردهای بین المللی و اصول نگهداری تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن – قسمت سوم

آشنایی با استانداردهای بین المللی و اصول نگهداری تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن – قسمت دوم
می 18, 2020
آشنایی با استانداردهای بین المللی و اصول نگهداری تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن – قسمت چهار
می 18, 2020

نگهداری تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن

انواع مختلفی از تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن در معادن زغال سنگ زیرزمینی وجود دارد. این تجهیزات عمدتا شامل موتور ضد شعله، فیکسرهای روشنایی، جعبه اتصال (JB)، کنترل پنل (CP)، پریزهای اتصال و سوکت ها، سیم ها و کابل ها، دستگاه توقف سازی یا خاموش کردن تجهیزات و غیره است. در صورت نیاز به تعویض این قبیل تجهیزات، این کار بایستی در منطقه امن انجام شود. تعمیر و نگهداری و یا بررسی هر گونه تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن هرگز نباید روی قسمت های فعال تجهیزات ضد شعله در منطقه خطرناک انجام شود. مجوز کتبی از طرف شخص ذیربط برای هرگونه کار تعمیر و نگهداری در مناطق خطرناک لازم است. قطعات جایگزین بایستی اصل و یکسان باشند و باید برای استفاده در منطقه خطرناک تأیید شوند. هرگونه تغییر بدون مجوز، گواهی تست تجهیزات معدنی EX را باطل می کند و در صورت هرگونه تغییر، کاربر نهایی مسئول هرگونه انفجار است.

باید هرگونه گرد و غبار از روی لامپ های روشنایی پاک شود، چرا که آنها می توانند باعث گرم شدن بیش از حد وسایل روشنایی شده و همچنین به عنوان یک عامل خورنده محسوب شوند. باید اطمینان حاصل شود که پیچ ها بیش از حد سفت نشده اند زیرا این امر می تواند باعث شعله ور شدن آتش، ایجاد فشار بیش از حد بر روی ابزارآلات شیشه ای یا عدم کنترل واشرهای ضد آب شود و در صورت نصب تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن، امکان ورود مایعات و غبارها را فراهم می آورد. لازم است که کل واحدهای منبع تغذیه الکتریکی را که مطابق با الزامات کلاس نصب و درجه حرارت تعبیه شده است را بررسی کنید.

می توان از گریس سیلیکونی بر روی اتصالات طناب استفاده نمود. ترکیب سیمان / اپوکسی مورد استفاده در محفظه های شیشه ای داخل و خارج باید بررسی شود. اگر سیمان فرسوده، نرم یا آسیب دیده باشد، جهت تعمیر باید از سازنده کمک بخواهید. اگر ترکیب سیمان / ِاپوکسی خراب شده باشد، باید یک مونتاژ کامل شیشه ای جدید جایگزین شود. اگر سیم های شعله زا به پاکسازی نیاز دارند، این کار باید با یک دستگاه غیر فلزی و یا مایعات تمیز کننده غیر خورنده مناسب انجام شود. باید اطمینان حاصل کرد که در محفظه ضد شعله هیچ پیچ گمشده ای وجود ندارد. این امر خصوصا در قسمت محفظه ضد شعله اهمیت دارد زیرا یک پیچ مفقود شده باعث لغو صدور گواهینامه استاندارد تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن می شود و خطر انفجار را افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =