آشنایی با استانداردهای بین المللی و اصول نگهداری تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن – قسمت دوم

آشنایی با استانداردهای بین المللی و اصول نگهداری تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن – قسمت اول
می 18, 2020
آشنایی با استانداردهای بین المللی و اصول نگهداری تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن – قسمت سوم
می 18, 2020

انواع تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن

الف- موتور ضد شعله از تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن

ویژگی ضد شعله(مانند مسیر شعله، میزان فاصله و غیره) به حجم ناخالص قالب موتور بستگی دارد. میزان شکاف باید مطابق آنچه که در گزارش آزمایش مشخص شده است پس از بررسی مجدد تنظیم شود. قرار گیری مخرج شعله بین شافت ماشین چرخان و کابل بسیار مهم است و ممکن است با سپر انتهای موتور (DE) تنظیم شود. سپر جایگیری در بلبرینگ نباید از گروه گاز IIC بوده و در موتور استفاده شود زیرا به دلیل ارتعاش شعاع غیر یکنواخت، استفاده از آن مجاز نیست. بلبرینگ نورد باید با فاصله یکسانی از شعاع مجاز بین یاتاقان و کابل جایگیری شود. فضای مناسب باید بین فن داخلی و هود آن حفظ گردد. آب بندی باید به درستی و با کمال دقت در جعبه آب بندی موتور انجام شود.

ب- فیکسرهای روشنایی از تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن

اتصالات روشنایی ضد شعله مانند شیشه های چوبی یا چراغ های لامپ است. لامپ دستی ممکن است در معادن زغال سنگ زیرزمینی استفاده شود. شیشه سفت شده همیشه با یک صفحه پشتی یا حلقه از داخل اتصالات پشتیبانی می شود. شکاف ها و مسیرهای شعله یا شعله های راه راه باید همیشه بین اتصالات اندازه گیری نگهداری شوند، همانطور که در گزارش آزمون مشخص شده است. لامپ سدیم کم فشار نباید استفاده شود زیرا در معادن خطرناک امکان رخداد انفجار وجود دارد. موارد زیر نکات مهمی است که در هنگام نگهداری و نصب چراغ های روشنایی از تجهیزات و ماشین آلات ضدانفجار معادن نیاز به توجه دارد:

1. بازرسی بصری در مورد ترک های موجود بر روی بدنه شیشه ای لامپ.

2. محکم بودن پیچ ها و تعداد ​​و اندازه آن ها.

3. چسبندگی باید مطابق با نوع اتصالات انجام شود(مانند اتصالات نطفه، اتصالات فلنج، اتصالات طناب) و تعداد اتصالات طناب باید مطابق با استانداردهای مربوطه باشد.

4. مسیر سیمانی باید بررسی شود.

5. در صورت تأیید وجود چراغ در کنار سیم محافظ، باید به محافظ سیم توجه شود. در حین نگهداری در صورت فراهم نبودن محافظ ممکن است خطر انفجار به دلیل تغییر در انرژی ضربه ای شیشه سفت شده در طولانی مدت وجود داشته باشد.

6. کلاس درجه حرارت باید با جایگزینی همان اندازه، رتبه بندی و نوع آن حفظ شود.

7. بررسی خود لامپ.

8. واشر در صورت آسیب دیدگی بایستی تعویض شود، واشرها می توانند در زمینه ضد آب بودن و همچنین مقاومت در برابر شعله نوری اختلال ایجاد کنند.

9. در صورت عدم وجود گواهی سالم بودن واشر، استفاده از آن توصیه نمی شود.

10. بوش متصل شده بین دو محفظه یا دیواره مشترک محفظه برای عبور سیم ها را نباید از بین برد و آب بندی ِاپوکسی نیز باید بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 15 =