آشنایی با سیستم های تهویه معادن – قسمت پنجم

وینچ چیست؟
می 12, 2020
آشنایی با سیستم های تهویه معادن – قسمت ششم
می 13, 2020

شبکه های تهویه معادن فلزی

شبکه های تهویه معادن فلزی نسبت به ذخایر طبقه بندی شده، پیچیده تر بوده و معمولا نیز سه بعدی هستند. تغییر درجه در معادن فلزی و تغییر قیمت های فلز استخراجی سبب گردیده است تا سیستم تهویه معادن به اندازه کافی انعطاف پذیر باشند و بتوانند جریان هوا را در هر جایی که لازم باشد تقریبا بصورت روزانه هدایت کنند.

قابل توجه است که سیستم های تهویه معادن و توزیع جریان هوا بسته به هندسه و تغییرات درجه سنگ آهن، تغییرات زیادی دارند. در بیشتر موارد، در صورت نیاز به حرکت عمودی کنترل شده هوا، سیستم های جریان هوای توقفگاه ها از تهویه صعودی استفاده می کنند. اگرچه ممکن است فن های کمکی و مجاری در نقاط ضعیف لازم باشند، اما باید تلاش کرد تا از سیستم تهویه معادن در جهت حفظ جریان هوای مداوم از طریق زیرساخت های اصلی استفاده نمود. تهویه سری یا متوالی بین ایستگاه ها باید به گونه ای حفظ شود که بخارهای حاصل از انفجار بطور سریع و کارآمد پاک شوند.

با توجه به موقعیت قرارگیری فن و جهت گردش هوا، در ابتدا سه نوع سیستم تهویه معادن وجود دارد: سیستم اگزوزی(کشش) که فن معدن در بالای محور برگشتی قرار دارد. سیستم دمیدن(فشار) که فن معدن در محور ورودی هوا تعبیه می شود و سیستم ترکیبی (فشار-کشش) که فن ها در هر دو مجرای هوای ورودی و برگشتی نصب می شوند. مورد سوم فقط مربوط به سیستم های تهویه اصلی است. تمهیدات محلی، به عنوان مثال سیستم تهویه معادن برای یک محل کار می تواند متفاوت از سیستم اصلی باشد.

بسته به سیستم  تهویه معادن خاص، فشار معدن می تواند منفی باشد(برای مثال در سیستم اگزوزی، زیرا فن باعث ایجاد مکش در سیستم می شود و در نهایت فشار معدن را زیر داده جوی قرار می دهد) یا مثبت باشد(سیستم دمیدن) و فشار معدن در برابر فشار اتمسفر اندازه گیری شود. بهترین روش برای توصیف رابطه بین افت فشار و مسافت طولی معدن، استفاده از شیب فشار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − 2 =